روابط سالم زوجین

معرفی درس در یک نگاه

اهداف دوره

یکی از مهمترین نقش هایی که هر کدام از ما میتوانیم در زندگی تجربه کنیم ، نقش همسربودن است که باید بتوانیم آن را به زیبایی هر چه تمام تر، در زندگی ایفا نماییم.
در این دوره آموزشی با فلسفه " همسر خوب" و "خوب همسری کردن" به خوبی آشنا شده و می آموزیم که چگونه با وجود تفاوت ها و با تکیه و تمرکز بر مهارت های لازم، مسائل جزئی و طبیعی زندگی را از تبدیل شدن به مشکل، آسیب و ناتوانی حفظ نموده و زندگی شیرینی خلق نماییم.

در سامانه سپاس به رویان همراه شما هستیم.

معرفی استاد

خانم دکتر راضیه ایزدی 

دروس دیگر ارائه شده با استاد

سرفصل جلسات

دریافت پیام همسر، در دسترس بودن، پاسخگو بودن و هم آهنگ شدن

روابط زوجین باید بر پایه ارتباط همسو و مشترکی ایجاد گردد که برای استقلال فکری هریک از افراد احترام قائل است.
بسیاری اتفاقات آزاردهنده در روابط ، در جریان واژه ها و رفتارهایی به وجود می آیند که پیامی در آنها پنهان شده اما طرف مقابل متوجه آنها نمی گردد. در این جلسه ی درسی به ویژگی دریافت پیام، در دسترس بودن، پاسخگو بودن و هم آهنگ شدن خواهیم پرداخت زیرا عدم وجود این موارد،‌ داشتن احساس پیوند با همسر را دشوار خواهد ساخت.

(سامانه سپاس به رویان)

ابراز نیاز به شیوه مؤثر، ایجاد صمیمیت و افشاگری، ارتباط دوسویه، حل تعارض

بسیاری از زوجین از عدم پاسخگویی همسرشان به نیاز های آنان گله مند هستند در صورتیکه هر زوج باید بداند که ابراز نیاز در روابط ، باید به شکلی موثر صورت گیرد . در این جلسه به مهارت ابراز نیاز مؤثر به همراه 3 مهارت ارتباط دوسویه ، صمیمیت و حل تعارضات خواهیم پرداخت تا زوجین عزیز ،‌ چند گام به ارتباط موثر نزدیک و نزدیکتر گردند.

(سامانه سپاس به رویان)

ایجاد بستر برای اجرای مهارت ها

شکل گیری رابطه و تعامل در زوجین، دو فضای روانشناختی را میان زن و مرد ایجاد میکند که می تواند منجر به رویدادهایی چون خشم، غم، نگرانی و حسادت شود و گاهی در نهایت رابطه را تحت تاثیر قرار می دهد. در این جلسه خواهیم آموخت که چگونه با پرورش سه ویژگی گشودگی، پذیرش وکنجکاوی، رابطه را از آسیب ها، محفوظ بداریم.

(سامانه سپاس به رویان)

سَمِ واکنشی بودن

پس از آموختن مهارت های موثر ارتباطی، نوبت به پیاده سازی و بکارگیری آن ها است. اما در بکارگیری این مهارت ها عواملی همچون سَم وجود دارند که مانع رابطه موثر و سالم زوجین خواهند شد. بنابراین باید این موانع را شناخته و شیوه حذف آن ها را بیاموزیم.
در این جلسه با روش های کنار گذاشتن این موانع بزرگ در کنار شماییم.

(سامانه سپاس به رویان)

آشتی با افکار و احساسات آزاردهنده

در فرآیند رشد از کودکی تا بزرگسالی و عبور از مراحل زندگی در جهت تکامل ، افکار و احساسات بیشتری ذهن انسان را به خود مشغول می کنند. به عنوان مثال امر ازدواج و یا بچه دار شدن ، ذاتا افکار و احساسات مخصوص به خود را خواهند داشت. گرچه برخی از این مشغولیت های ذهنی، آزاردهنده به نظر می آیند، اما کاملا یک امر طبیعی بوده و به عنوان رنج پاک شناخته می شوند.
در این نشست، شناخت و آگاهی کامل از رنج های پاک را مورد بحث قرار خواهیم داد..

(سامانه سپاس به رویان)

سَمِ مِـه روانشناختی

باورها و اعتقادات در انسان ها، بسیاری از قضاوت ها، نگرانی ها و تحلیل های روزانه را رقم خواهند زد.
گاهی چنان در این باورها غرق می شویم که مانند مِهی غلیظ ، جلوی چشمان را گرفته و مانع برقراری رابطه ای سالم بین زوجین می شود.
در این جلسه لایه های مِه بین زوجین را شناخته و راهکارهای رفع آنها را خواهیم آموخت.

(سامانه سپاس به رویان)

غفلت

با کمی دقت در احوال زندگی و دنیا درخواهیم یافت که سهم انسان از حیات و حرکت، ذره ای بسیار ناچیز است ، بنابراین جای پشیمانی ست اگر با درگیرشدن در انتظارات، توقعات، دلخوری ها و خاطرات گذشته، آن را سپری کنیم.
اگر بین همسری که هستم و همسری که قرار بود باشم، فاصله ای ایجاد شده ، ناشی از غفلت است که برای خروج از این غفلت باید در مسیر ارزشها حرکت کرد.
در این نشست،در کنار شما هستیم.

(سامانه سپاس به رویان)

انعطاف پذیری روانشناختی

در روابط بین زوجین سوالاتی وجود دارد که یافتن پاسخ صحیح آنها بسیاری از ابهامات در ارتباطات زوجی را برطرف می کند. در این جلسه چندین سوال اصلی مطرح شده و با تاکید بر انعطاف پذیری و ویژگی های آن، به سوالات، پاسخ داده خواهد شد.

(سامانه سپاس به رویان)

هزینه دوره

هزینه ی 12 جلسه آموزشی روابط سالم زوجین :  

* کاربران داخل ایران : 330 هزار تومان 

* کاربران خارج از ایران : 80 دلار  

ثبت نام در درس